Hakkımızda

Hakkımızda

 

YENİ NESİL MEYHANE

İstanbul’un en yeni ocakbaşı meyhanesi Avlu Ocakbaşı’nın eti-şalgamı, ustası-kebabı, biberi-baharatı Adana’dan geliyor. ‘Yeni Nesil Meyhane’ olarak adından söz ettiren mekan, Adana’nın gerçek lezzetlerini, Anadolu’ya-özellikle Ermeniler’e- has mezeler ile buluştururarak 90’ların akıllara kazınmış Türkçe pop müzikleri eşliğinde konuklarına nezih ve keyifli bir ortam sunuyor.

Beyoğlu’nda Alman Kültür Vakfı’nın avlusunda yer alan meyhane, sıcacık dekoruyla misafirlerini evinde hissettiriyor. 90’lı yıllarda sözlerini ezbere bildiğimiz şarkılardan oluşan ocakbaşı meyhanenin müzik listesi Levent Yüksel ile başlıyor, Tarkan-Ajda-Sertap’a uğruyor, Ercan Saatçi-Yıldız Tilbe ile sürprizler yapabiliyor. Siz kebabınızı yerken; meze üstadının ellerinden çıkan lezzetlerin yanında rakınızı yudumlarken arkada çalan şarkı sizi 15 yıl öncesine götürüyor.

Kebapta asıl amaç gerçek Adana lezzetini İstanbul’da misafirlere tattırmak. Adana kebabı dışında, Avlu’nun zengin ocak menüsünde, kuzu, beyti, patlıcan gibi bilinen kebapların yanı sıra küşleme, şaşlık, külbastı gibi özel tatlar da yer alıyor. Kırmızı et yemeyen konuklar da tavuk kıyması, fıstık ve ince kaşarla hazırlanan mekanın kendine oldukça güvendiği spesiyali Avlu kebabını tercih edebiliyorlar. Ayrıca; sigara içmek, hava almak, uzun masalarda buluşamayıp muhabbete ayaküstü devam etmek isteyenler için mekanın üstü açık ufak bir avlusu var.

Hataylı aşçının elinden günlük çıkan mezeler ise kebabın yanında keyfi arttırıcı özellik taşıyor. 20 çeşit meze ile konuklar masalarını diledikleri renklerle donatabiliyorlar. Caciki, Atom, Girit Peynir Ezme, Tapanakis ve Arnavut Ciğeri mekanın özel müşterisi olan mezeler. Sonrasında kaşarlı patlıcan, Cunda Sıcak Ot gibi favori ara sıcaklarla midede ete yer hazırlanıor. Ocaktan gelen etler soğutulmadan bitirilmesi özenle takip ediliyor ve Avlu’da bir akşam keyfi bu sefer Antepli ustanın elinden çıkan nefis dondurmalı katmer ile sona eriyor. Saatler 23.00’ü gösterirken ışıklar biraz daha kısılırken, müziğin sesi atmosfere ve keyfinize  göre biraz daha arttırılıyor.

Pazar günü dışında haftanın 6 günü 18.00’de servise başlanan Avlu’da, Salı günleri sadece Sezen Aksu’ya ve onun akıllara kazınmış şarkılarına adanırken, Perşembe akşamları ise Selami Şahin-Sıla-Orhan Gencebay-Kayahan gibi isimlerin unutulmaz şarkılarından oluşturulan özel bir liste ile Efkarlı Perşembe ismi ile misafirlere özel akşamlar sunuluyor.

Kısacası Avlu’daki samimi ve sıradışı ocakbaşı-meyhane sentezi, bütün klişeleri bozuyor ve sizleri bu keyfi paylaşmaya çağırıyor.